Timişoara Politeknik Üniversitesi

            Timişoara Politeknik Üniversitesi 1920 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 90 yıl içerisinde birçok mühendis yetiştiren (100.000) bu üniversitede 10 tane fakülte ve 25 bölüm bulunmaktadır. 15.000’den fazla öğrenci halen bu üniversitedeki akademik hayatlarına devam etmektedir. Yabancı dil olarak İngilizce ve Romanca eğitim verilen bu üniversite de bilgisayar mühendisliği, endüstriyel kimya ve çevre mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, mekanik ve mimarlık alanında eğitim verilmektedir.

            Timişoara Politeknik Üniversitesinde okuyorsanız okuduğunuz alana göre harç yatırmanız gerekmektedir. 2700 Euro ödenen bölümler (bilgisayar mühendisliği, endüstriyel kimya ve çevre mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, mekanik’tir. 3200 Euro ödenen fakülte olarak da mimarlık fakültesi bilinmektedir. Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük teknik üniversitesi olarak bilinen Timişoara Politeknik Üniversitesi son yıllarda açık ve uzaktan öğrenmeye yönelik bölgesel merkezli öğrenme gerçekleşmektedir.

            Timişoara Politeknik Üniversitesinde farklı alanlarda farklı dillerde eğitim görme fırsatı yakalayarak akademik kariyerinizi iyi noktalara getirebilme şansı yakalayabilirsiniz. Üniversitelerde araştırma yapan ve bilimsel eğitim gören öğrenciler farklı öğrenme stratejilerine göre yetiştirilmektedir.

Üniversitemiz ulusal ve uluslararası anlaşmalar bazında adını duyurmuş bir üniversite konumunda hizmet vermektedir. Üniversite kampüsünde 16 adet eğitim binasında eğitim verilmektedir. Kampüs içerisinde öğrenci kafeteryaları, öğrenci kliniği ve spor salonları bulunmaktadır. İngilizce bölüm okuyanlar için uluslararası geçerliliği bulunan TOFEL sertifikalar sunulmak zorundadır; sunulmadığı zaman sınava giriş yapılarak sonuca göre İngilizce eğitiminin alınıp alınmayacağına karar verilir.