Bükreş Politeknik Üniversitesi


1920 yılında kurulan Bükreş Politeknik Üniversitesi’nin uluslararası pek çok ülkede 70’ten fazla üniversiteyle işbirliği bulunmaktadır. Toplam 13 fakülteye sahip olan üniversitenin bazı bölümlerinde eğitimler İngilizce ve Fransızca verilmektedir.

Romanya’nın en büyük teknik üniversitesi olan Bükreş Politeknik Üniversitesi, Avrupa’da da saygınlığı olan bir üniversitedir. Mezunlarının çoğu yurt dışında iş imkânları konusunda şanslı olmuşlardır. Bu nedenle Sadece Romanya’dan değil, yurt dışından da çok sayıda öğrenci Bükreş Politeknik Üniversitesi’ni tercih etmektedir.

Üniversitede İngilizce ve Fransızca okutulan bölümler için, uluslararası geçerliliği olan dil sınavlarından (TOEFL gibi) alınmış sertifikalara ihtiyaç vardır. Sertifika sahibi olmayan öğrencilere seviye tespit sınavları yapılır. Her yıl Ekim- Kasım aylarında yapılan bu sınavlarda başarılı olamayan öğrenciler Romence hazırlık okumak zorunda kalırlar.

Romanya’da İngilizce hazırlık olmadığı için, dışardan gelen öğrenciler Romence hazırlık okurlar. Hazırlık bitiminden sonra normal eğitimlerine devam ederler. Bükreş Politeknik Üniversitesi, akademik personel sayısı ve niteliği açısından başarılı olduğu kadar, eğitim sitemi ve öğrencilere sunduğu sosyal alanlarda da başarılıdır.

Öğrencilerin spor yapmak, sanatsal ve doğa organizasyonları gibi konularda kendilerine yer bulabilecekleri faaliyetler yaratırken, öğrencilerin barınma sorununu ortadan kaldıracak yurtlara da sahiptir. Yurtlar Bükreş Politeknik Üniversitesi’nin kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle, yurtta kalan öğrenciler ulaşım açısından zaman konusunda son derece şanslıdırlar. Yurtlarda yer bulamayan öğrenciler için de şehirde tutacakları uygun fiyata evler bulunmaktadır.