Romanya'da Saat Kaç ve Romanya Namaz Vakitleri

Romanya konum olarak Balkan yarım adasının kuzeyinde Avrupa topraklarında bulunan bir şehirdir. Matematiksel konum olarak 45 ° 26' kuzey enlemleri 25 ° 20' doğu meridyenlerinde yer almaktadır. Buna bağlı olarak Romanya’daki saat dilim farkı +03.00 tür yani Romanya ile Türkiye aynı saat diliminde yer alırlar ve aralarında herhangi bir saat farkı yoktur. Türkiye’de saat kaç ise Romanya’da da aynıdır.

Romanya namaz vakitleri Romanya’da bulunan şehirlerin konumuna göre değişiklik gösterir. Romanya’nın doğusunda yer alan şehirlerde namaz vakitleri batısında yer alan şehirlere göre daha erkendir. Bu durumun sebebi doğudaki yerel saatin batıya göre daha ileri olmasıdır. Romanya namaz vakitlerini diyanetin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

46-35 Kuzey enleminde, 026-58 doğu boylamında yer alan Romanya ile Türkiye arasında saat farkı yok. İki ülke arasında saat farkı olmaması da, Romanya’da okuyan öğrenciler için büyük bir avantaj. Saat farkı hesaplamadan aileleriyle görüşmeler yapabilmeleri ve aynı anda aynı saatte olmak rahatlatıcı bir etken.

Saat farkının olmamasının başka faydaları da yok değil elbette. Örneğin, namaz kılan Müslüman öğrencilerin ezan saatleriyle ilgili sıkıntı yaşamamaları da buna bir örnek.

Romanya’nın Köstence ve Dobruca gibi pek çok şehrinde camiler var. Müslüman öğrenciler için, ibadet edebilecekleri, ziyaret edebilecekleri ve duyacakları ezan sesiyle kendilerini yurtlarında hissedecekleri camilerde olduğu kadar, Müslüman halka karşı da Romanya’da son derece pozitif bir yaklaşım var.

Yaklaşmakta olan Ramazan nedeniyle, Diyanet İşleri’nin Bükreş’teki ezan saatlerini yayınladığı imsakiye şu şekildedir.