Bükreş Üniversitesi

Romanya’nın başkenti Bükreş’te, 1864 yılında kurulan üniversite, 147 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yaklaşık 35 bin öğrenciye hizmet vermektedir. Bükreş Üniversitesi, Avrupa’nın en saygın üniversiteleri arasında bulunmaktadır. Romanya’daki popülerliğini Hukuk Fakültesi’ndeki başarısıyla elde etmiştir.

75 uzun eğitim programına sahip olan Bükreş Üniversitesi, 22 tane kısa ve 12 tane uzaktan eğitim ve açık eğitim sistemine sahip. Master program sayısı ise 120 iken aynı zamanda doktora yapmak için de üniversitenin 50’den fazla eğitim programı bulunmaktadır.

Sahip olduğu fakülteler şu şekildedir: Fizik Fakültesi, Kimya Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Felsefe Fakültesi, Yer Bilimleri Fakültesi, Gazetecilik Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi, Siyasi Bilimler Fakültesi, Sosyoloji Fakültesi, Tarih Fakültesi, Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, Ortodoks Teolojisi Fakültesi ve Roman Katolik Teolojisi Fakültesi’dir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş olan Bükreş Üniversitesi aynı zamanda bakanlık onayını da almıştır. Kendi ülkesinde de Bükreş Üniversitesi Eğitim Bakanlığı tarafından 2000 yılında Mükemmellik Diploması almıştır. Bu nedenle çok sayıda Türk öğrenci de bu tarihi ve önemli üniversitede okuma tercihinde bulunmaktadırlar.

Romanya’nın en önemli üniversitelerinden olan Bükreş Üniversitesi diploması dünyanın birçok yerinde tanındığı için, mezunlarının Avrupa’da kariyer planlamalarına yardımcı olmaktadır.

Romanya’nın en büyük araştırma merkezi olma ünvanını da elinde bulunduran Bükreş Üniversitesi, 50 enstitüye sahiptir. Bunların dışında, çok sayıda bölüm, araştırma merkezleri ve bilimsel merkezlerle işbirliği halindedir.