Romanya Köstence Denizcilik Üniversitesi Türkiye Temsilciliği

 
Köstence Denizcilik Üniversitesi, yükseköğretim ve araştırma kurumu, öğretim elemanları, yardımcı öğretim elemanları, öğrenciler, teknik ve idari personel tarafından oluşturulan akademik bir topluluktur.

Romanya yükseköğretim sistemi lisans / lisansüstü eğitim için 3 şekil de yapılandırılmıştır. Birinci aşama  Lisans, 2. Aşama Yüksek Lisans 3. Aşama Doktora derecesindedir. Romanya yükseköğretim Milli Eğitim Araştırma, Gençlik ve Spor Bakanlığı,  tarafından yönetilmektedir. Navigasyon ve Denizcilik Ulaştırma Fakültesi, Denizcilik Elektromekanik Fakültelerini bünyesinde bulundurmaktadır.


Köstence Denizcilik Üniversitesi, lisans ve deniz taşımacılığı ile aynı yönde sağlanan yüksek lisans üniversite eğitim programları kapsamaktadır. İyi bir kariyer için eğitim, nakliye, su taşımacılık yönetimi ve lojistik eğitim uzmanları  uluslararası standartlarda bazı mesleki yetkinliklerini kazandırarak iyi bir eğitim ve bilimsel ortamı sağlamaktadır. Eğitim süreci 'kalitesi ISO 9001:2000 Standardı, Kalite uygunluğu belirlenen prosedürlerini izleyerek sağlanır. Yönetim 1993 yılından bu yana ve STCW '95 Sözleşmesi ve 2006 yılında yapılan denetim sırasında Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı (EMSA) tarafından yürütülen, Bureau Veritas tarafından onaylanmıştır. Köstence Denizcilik Üniversitesi mezunu, bir mühendis diploması almaktadır.  Mezuniyet sonrası mesleki fırsatları öğrencileri için sunmaktadır.

Köstence Denizcilik Üniversitesi’nde Deniz Elektromekanik Bölümü 6 Şubat 1990'da Hükümet Kararı ile kuruldu. Deniz Ticaret Enstitüsü’nün bir parçası olan Milli Eğitim Bakanlığı; Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olan "Mircea Cel Batran" Deniz Enstitüsü,  mezunları, bir elektromekanik veya Elektroteknik mühendisi diplomasının yanı sıra uzmanlık ve deniz subayı sertifikası almaktadır.