Romanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler ve Vize Ücreti

            Romanya’da okumak istiyorsanız öncelikle vize almanız gerekmektedir. Öğrencilerin vize almak amacıyla hazırlaması gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız internet arama motorunda araştırma yapmanız önerilmektedir. İlk olarak vize ücretini temin etmeniz gerekmektedir. Aman unutmayın vazgeçmeniz durumunda vize ücretini geri alma gibi bir ihtimaliniz bulunmamaktadır. Romanya için öğrenci vize ücreti 40 Dolar olarak belirlenmiştir.

            Öğrenci vizesi alabilmek için önce Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından verilen kabul mektubuna sahip olmanız gerekmektedir. Eğitim harç ödeneğini ödediğinize dair banka dekontu, vize süresi dâhilinde aylık geçim ücretiniz olan 250 Euro’nun temin edildiğini gösteren belge, sicil durumunuzu belirten belge (adli sicil belgesi onaylı), vizenin geçerli olduğu süre boyunca ihtiyaç duyacağınız seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro değerinde bu belgenin fotokopisi de olabilir), kullanacağınız pasaport, 2 fotoğraf, D vize başvuru formu ve pasaport fotokopisinin hazırlanması gerekmektedir.

            Üniversite öncesi, üniversite ve üniversite sonrası Romanya’da eğitim almaya karar verdiyseniz bilimsel çalışmalara katılabilmeniz amacıyla vize için gerekli evraklarınızı hazırlayarak hemen başvuru yapmanız önerilmektedir. Dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi pasaport sürenizin en az 12 aylık süre içerisinde geçerli olması gerektiği gerçeğidir. Romanya’ya gidecek olan kişiler eğer ilk defa gideceklerse vize başvurusu sırasında bizzat konsoloslukta bulunmaları gerekmektedir. Bu ayrıntıya dikkat ederek hareket etmeniz önerilmektedir.