Targu Mureş Petru Manior Üniversitesi


            Targu Mureş Petru Manior Üniversitesi Romanya’da 1960 yılında kurulmuş köklü bir devlet üniversitesidir.  İsmini dil bilimci Petru Maior’dan alan üniversite son yıllarda yabancı öğrencilerin çok fazla tercih ettiği ve eğitime başladığı bir üniversitedir. 1991 yılında teknik üniversite olarak eğitim vermeye devam etmiştir. Kültürel etkileşimi ve kalıcılığı esasa alan üniversite gerek eğitim anlayışı gerekse sosyal şartları ile en gözde üniversitelerden biri olma yolunda ilerlemektedir.

            Targu Mureş Petru Manior Üniversitesi başvuru şarlarında Romence ya da Almanca yeterlik aramaktadır. Üniversite bünyesinde 4000 öğrenci eğitim görmektedir ve 100’den daha fazla öğretim görevlisi eğitim vermektedir. Petru Manior Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Hizmetler Fakültesi, Fen- Edebiyat Fakültesi ve mühendislik Fakültesi bulunmaktadır. Bu fakültelerin hepsinin alt bölümleri ve uzmanlık alanları bulunmaktadır. Özellikle mühendislik fakültesinin alt yapı son teknoloji araçlarla donatılmıştır. Bu sayede öğrenciler uygulamalı olarak eğitim almaktadırlar.

Edebiyat Fakültesinde ise internet bağlantılı laboratuvarlar kullanılmaktadır. Üniversite her ne kadar küçük olsa da verilen eğitimin kalitesi ve uzmanlık alanları düşünüldüğünde büyük avantajlara sahip olabilirsiniz.

           
Üniversiteye YÖK tarafından denklik diploması da verilmektedir. Üniversitenin dönemleri diğer üniversitelere göre farklılık gösterebilir.  Targu Mureş Petru Manior Üniversitesi’nde eğitiminizi tamamladıktan sonra dünyanın çoğu ülkesinde iş bulma imkânı elde etmiş olursunuz. Üniversitede eğitimler bölümlere göre değişkenlik göstermekle beraber 6 ile 8 dönem arasında sürmektedir.

  • Mühendislik Fakültesi
  • Fen-Edebiyat Fakültesi
  • İktisat Fakültesi
  •  Hukuki ve İdari Bilimler
  • Öğretmen Eğitimi Bölümü