Cluj-Napoca Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Üniversitesi


            Cluj-Napoca Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Üniversitesi uluslararası bir üniversite konumundadır. Fransızca ve İngilizce eğitim veren bu üniversite Romanya’da kurulmuştur. Yaklaşık 6000 öğrencisi bulunan Cluj-Napoca Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Üniversitesi 21 lisans programı sunmaktadır. Üniversite kampüsü Kaloşvar şehir merkezi yakınlarında yer almaktadır. Üniversite öğrencilerinin yararlandığı eğitim çiftlikleri ve alan istasyonları ana kampüs dışında yer almaktadır. Üniversitenin çeşitli yerlerinde öğrenci konut alanları ve öğrenci yurdu binaları yer almaktadır.

            Cluj-Napoca Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Üniversitesinde yer alan veterinerlik fakültesi 1962 yılında kurulmuştur. Hayvan bilimleri fakültesi 1959 yılında kurulmuştur. 1977 yılında bahçecilik bölümü kurulmuştur.

1990 yılında kurulan üniversite de 4 fakülte yenilendi. Bu fakülteler tarım, bahçecilik, hayvan bilimi ve veterinerlik fakülteleridir. Kaloşvar Bologna süreci ile eğitim veren üniversitemiz Avrupa kredi transfer ve biriktirme sistemini kullanmaktadır. Üniversitedeki programlar şu anda Romanca, İngilizce ve Fransızca olarak verilmektedir.

Üniversitemiz Akdeniz Üniversitesi’nin Erasmus programı kapsamında yer almakta olup değişim sırasında 3 öğrencinin Akdeniz Üniversitesi’ne gidebilme hakkına sahip olabildiği gibi Akdeniz Üniversitesine de Cluj-Napoca Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Üniversitesi’nden 3 öğrenci gidebilmektedir.

Bilimsel araştırmalar yapmanıza olanak tanıyan kaliteli eğitimden geçmiş akademisyen kadromuz size istediğiniz eğitimin üzerinde bir eğitim vermeyi amaç edinmiştir. Bu konuda oldukça hassas davranan akademisyenlerimizle birlikte yapacağınız çalışmalarla iş imkânlarınızın artmasına katkı sağlayabileceğiniz gibi kendinizi de geliştirebilme imkânına sahip olabilirsiniz.