Targovişte Valahia Üniversitesi


            Targovişte Valahia Üniversitesi 1992 yılında Romanya da kurulan bir kamu üniversitesi konumunda hizmet vermektedir. Calin Ö OROS Targovişte Valahia Üniversitesi rektörüdür. Bu üniversitenin 100.000 öğrencisi ve 400 yönetici personeli bulunmaktadır. Üniversite de 8 fakülte bulunmaktadır. Bu fakülteler şunlardır: Ekonomi bilimleri fakültesi, güzel sanatlar fakültesi, hukuki bilgiler fakültesi, bilimler ve sanatlar fakültesi, elektrik mühendisliği fakültesi, çevre mühendisliği ve biyoteknoloji, bilimler megatronics ve robotik, ilahiyat edebiyat fakültesi.

            Targovişte Valahia Üniversitesi akademik etkinliklerini bir bütünlük amacı ile gerçekleştirebilmek amacı ile üniversitelilerin çıkarını savunabilmek amacı ile Valahia Üniversitesi öğrenci birliği oluşturulmuştur. Bu birliğin içerisinde yer alan öğrenciler hangi milliyete mensup olurlarsa olsunlar yaş, cinsiyet, ırk ayrımı yapmaksızın bu birliğin hizmetlerinden ve akademik çalışmalarından yararlanabilmektedirler.
Öğrenci birliği durumuna göre faaliyet ve dizin yönetim kurulu tarafından kabul edilen eylem programları yürütmektedir. Targovişte Valahia Üniversitesi öğrenci birliği profesyonel, kültürel, sosyal, sportif ve ekonomik faaliyetleri yerine getiren; yayınlar düzenleyen; öğrencilerin haklarını savunmak gibi faaliyetleri profesyonel bir biçimde yerine getirmektedir.

Öğrenci birliği ayrıca birçok bilimsel proje için çeşitli çalışmalar düzenlemektedir. Öğrencilerin gerçekleştirdiği bilimsel projeler dışında öğrenciler için iş piyasası ve ulusal öğrencilerin olaylara sürekli katılımı için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Eğitimin koordineli bir biçimde gerçekleştirildiği kaliteli eğitim olanaklarının verildiği üniversitemizde yüksek lisans, lisans ve doktora eğitiminden hangisini istiyorsanız alabilme imkânınız bulunmaktadır.