Ploieşti Gaz Petrol Üniversitesi

            Ploieşti Gaz Petrol Üniversitesi 1948 yılında petrol ve gaz Enstitüsü adı altında Bükreş’te kurulmuştur. Bu enstitünün asıl hedefi petrol ve gaz alanında kazanılan başarıların teknik ve bilimsel düzeyde Roman uzmanların deneyimi ile gerçekleştirilmesi amacına yöneliktir. Üniversite 1992 yılında Ploieşti Gaz Petrol Üniversitesi Enstitüsüne dönerek ekonomik ve beşeri alanda çeşitli fakülte ve bölümler ilave edilmiştir.

Akademik eğitim sürecini burada yapmak istiyorsanız 5 fakülteden yararlanabilme imkânına sahipsiniz. Bu fakülteler Petrol Teknolojisi ve Petrokimya bölümü, Petrol ve Doğal gaz Mühendisliği, Mekanik ve Elektrik Mühendisliği Fakültesi, İktisadi Edebiyat ve Bilim fakültesi olarak bilinmektedir. Üniversite rektörü Prof. Mihai Pascu’dur.
Üniversite kampüsünde akademik eğitim sürecinizde sizin en kaliteli eğitim olanaklarından yararlanabilmeniz amacıyla seminer ve konferans salonları, okuma odası, büyük kütüphane, bilgisayar odaları, spor salonu (hentbol, tenis, voleybol ve basketbol oynayabilmeniz için), tıbbi uygulama laboratuarları, öğrenci kulüpleri ve yurtlar yer almaktadır.

Ploieşti Gaz Petrol Üniversitesi yükseköğretim ve bilimsel araştırmalardan sorumlu bir devlet kurumu olarak bilinmektedir. İş gücü piyasasında ulusal ve uluslararası akademik sistemde daha prestijli olabilmek adına Ploieşti Gaz Petrol Üniversitesi petrol araştırmalarının bir parçası olmuştur.

Uluslararası ilişkiler bölümü ile 20’den fazla imzalanan işbirliği anlaşmaları ile uluslararası görünürlüğünü arttırmaya çalışmaktadır. Ploieşti Gaz Petrol Üniversitesi kurum ve şirketlerle yaptığı anlaşmalar gereği mezunların işe alım aşamasında ekonomik açıdan önemli firmalarla işbirliği yapmaktadır.