Romanya Rumen Yemekleri

            Romenler zengin bir yemek kültürüne sahiptirler. Kendilerini ziyaret eden kimseleri zengin mutfakları ile karşılayarak onları en iyi şekilde ağırlamaya çalışırlar. Turist gibi dışarıdan ziyarete gelen kişileri ilk olarak ekmek, tuz, erik rakısı ya da bir bardak şarap ile ağırlarlar (yemekler pişene kadar). Romenlerin şarapları çok tanınmıştır. Dünya çapında tanınmış şarapları Cotnari, Murfatlar, Tárnave, Ştefaneşti, Muscat Otonel, Grasá de Cotnari ve Támáioasa olarak bilinmektedir. Şaraplarda özel davetlerin vazgeçilmez seçenekleri arasında yer almaktadır.


            Romenlerin ürettikleri uluslararası tanınmış şaraplar arasında yer alanlar ise Cabarnet Sauvignon, Riesling, Pinot ve Merlot olarak bilinmektedir. Romenlerin geleneksel köy yemekleri arasında mısır unundan yapılan mamaliga çok sevilen bir yemektir. Ayrıca balık, mititei (sulu köfte), tokitura (et yemeği) ve lahana sarması misafirlere ikram edilen geleceksel Romanya Rumen yemekleri arasında yer almaktadır.

            Romanya Rumen yemekleri arasında Türk kültüründen esinlenerek yapılan yemeklerde bulunmaktadır. Türk yemeklerine benzeyenler arasında bulunanlar genel olarak şunlardır: Çiorba (çorba- 28 çeşit çorba çeşidi yemektedirler), sermale (sarma), çiulama (çullama), imamabayildi (imambayıldı), iahnie (yahni), iofça (yufka), musaka (musakka), pilav (12 çeşit pilav tarifleri bulunmaktadır), baclava (baklava), helva Turceasca( Türk helvası)’dır. Romen Rumen yemekleri arasında yer alan başka tatlı çeşitleri de bulunmaktadır. Börek, krep süzet ve kozanak (kek) Romenlerin tatlı tercihleri arasında sık yedikleri ve ikram ettikleri tatlılar olarak bilinmektedir.