İash Grigore T. Popa Tıp ve Veterinerlik Üniversitesi


            İash Grigore T. Popa Tıp ve Veterinerlik Üniversitesi Romanya’da bulunan genel üniversite düzeyinde bir okuldur. Bu üniversite 1879 yılında kamu kuruluşu niteliğinde kurulmuştur. Romanya’nın tıp alanında köklü gelenekleri bulunmaktadır. Romanya’da sağlık sisteminin varlığı 1700 yıllarından beri vardır. Tıp, eczacılık, diş hekimliği ve biyomedikal mühendisliği olmak üzere 4 fakülteye sahip olan bu üniversite 4 yıllık akademik eğitim boyunca çeşitli konferanslar düzenlemektedir.

            İash Grigore T. Popa Tıp ve Veterinerlik Üniversitesi adına çalışmalar yapan önemli doktorlardan bazılarını dış ülkeye gittikleri zaman hayatlarını kaybettiler. Nicolae Palulescu insülini keşfeden kişi Bükreşte dünyaya gelmiştir. George Emil Palade ise tıp alanında yaptığı çalışmalarla 1974 yılında Nobel Ödülü’nü kazanmıştır. Kentsel bir kampüse sahip üniversitenin rektörü Vâsile Astarastoae’dir. 956 akademik personeli bulunan üniversitenin 8190 öğrencisi bulunmaktadır. Bu öğrenciler arasından 6910 tanesi lisans öğrencisidir.

            İash Grigore T. Popa Tıp ve Veterinerlik Üniversitesinde okuyan bir kişi tıp fakültesi eczacılık alanında eğitim görerek bu alandaki bilgi birikimini genişletip ülkesi için yararlı bir insan konumunu alabilir. Bu üniversitenin Eczacılık ve diş hekimliği fakültesi de 1879 yılında kurulmuştur. Eczacılık, diş hekimliği, tıp fakültesinin yanı sıra üniversite de biyomedikal Mühendisliği’dir. Ayrıca bu alanlarda eğitim veren 8 adet kolej bulunmaktadır. Genel bakım, diş tekniği, diş bakım, odyoloji, balneoterapi ve rehabilitasyon medikal kozmetik, hijyen ve sağlık, ilaç tekniği alanlarında 3 yıl kolej eğitimini aldıktan sonra lisans sınavını geçerek bu fakültelerden herhangi birine yerleşebilirsiniz.