Suceave Stefan cel Mare Üniversitesi


            Suceave Stefan Cel Mare Üniversitesi 1968 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 1990 yılında tüm birimleri ile beraber her alanda eğitim vermeye başlamıştır. Suceave Üniversitesinin kurulması bölgenin eğitimi için büyük bir yenilik olmuştur. 2007 yılında üniversite büyük bir kampüs içine taşınmıştır. Botanik bahçesi, olimpik yüzme havuzu, sera, nanoteknoloji ve biyoteknoloji bölümleri, büyük merkez kütüphanesi ve yurt olanakları ile günümüzün sayılı üniversiteleri arasına girmiştir.


             Hızla büyümeye devam eden Suceave Üniversitesi diğer ülkelerden öğrencilere kapılarını aşmaktadır. İki kampüsü olan Üniversitenin birçok fakülte binası da bulunmaktadır. Kampüs içersinde her yerde internet bağlantısı sağlanmaktadır. Sınavsız olarak öğrenci alan üniversite her alanda detaylı bir eğitim vermektedir. Üniversitedeki birçok bölümde eğitim dili Romence olmakla beraber İngilizce ve Fransızca dillerinde de eğitim verilmektedir. Lisans, lisansüstü eğitim, doktora ve doktora sonrası eğitim olarak birçok alanda eğitim alma imkânı sunmaktadır. Suceave Stefan Cel Mare Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin konaklayabilmesi için 4 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. 1300’e yakın alanının en iyisi akademisyenleri ile bilimselliği destekleyen bir eğitim vermeyi amaçlayan üniversite başarılı öğrencilerine de ayrıca burs imkânı tanımaktadır.

             Romanya öğrenciler için en uygun ülkelerden birsidir. Özellikle yaşamın ucuz olması ve şehirlerin güven vermesi güzel bir eğitim hayatı yaşamanızı sağlamaktadır. Suceave Stefan Cel Mare Üniversitesinde bölümler genellikle 6 sömestrdir. Bazı bölümler ise 8 dönem sürmektedir.

Dokuz fakülte:

Dokuz bölüm:

- Beden Eğitimi ve Spor;
- Gıda Mühendisliği;
- Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri;
- Makine Mühendisliği, Mekatronik ve Yönetimi;
- Tarih ve Coğrafya;
- Edebiyat ve İletişim Bilimleri;
- Orman;
- Ekonomi ve Kamu Yönetimi;
- Fen Bilgisi Eğitimi.

- Öğretmen Eğitimi;
- Sürekli Eğitim ve Uzaktan Eğitim;
- Kalite Güvence;
- Uluslararası İlişkiler ve Toplum Programları;
- İletişim ve bilgi teknolojileri;
- İletişim ve Halkla İlişkiler;
- Kariyer Danışmanlığı ve Rehberlik Merkezi;
- Program Yönetimi;
- Yönetim;