Romanya Ulaşım

Romanya ekonomik anlamda öğrencilerin yaşamalarına uygun, hemen her şeyin oldukça ucuza bulunabileceği bir ülkedir. 2000’li yıllardan itibaren, Romanya ekonomisinde en hızlı gelişen sanayi kolları arasında ilk sırayı otomobil üretimi al maktadır. Otomobil sektörü doğrudan ve büyük ölçüde yabancı yatırımcılar tarafından desteklenmiştir. Son yıllarda beklenilen büyüme artışı görülmese de, Romanya hala otomotiv sektöründe son derece önemli bir gelişmeye sahip.

Romanya’daki bu ekonomik durum araba piyasalarını da etkiliyor elbette. Romanya’da okuyan çok sayıda öğrenci, üniversite eğitimleri boyunca, ülkeden uygun fiyata aldıkları, çoğu ikinci el arabalarla ulaşımlarında büyük rahatlık yaşarlarken, ülkede petrol olmasından dolayı, yakıt fiyatlarının da yine düşük olmasının avantajlarını yaşıyorlar.

Birçok son model lüks arabayı, uygun fiyatlara alabilecekleri bir pazara sahip ülkede, öğrenciler aldıkları arabalarla öğrenim hayatları dışında, zaman buldukça Romanya’nın tarihi ve turistik yerlerine gidiyor, sosyal ortamlarda daha fazla bulunuyorlar.

2. el araba fiyatlarına göz atacak olursak eğer:

2009 model Volkswagen Golf 1,4, 10.000 Euro civarında satılıyor. Aynı araba modelini 8.000 hatta 7000 Euro’ya ve daha da ucuza alabilmek de imkânlar arasındadır. 2006 model Volkswagen Passat 2,0 Tdi almak isterseniz de, fiyatlar 9000 ila 11.000 Euro arasında değişiyor. Sıkı bir pazarlıkla yine daha da ucuza alabilmek mümkün. 2008 model Ford Focus fiyatı 6.000 Euro civarındayken, 2008 model Mercedes Benz C Class 220 cdi’nin fiyatı ise yaklaşık 15.000 ile 16.000 Euro aralığında.