İash Gheorghe Asachi Teknik Üniversitesi


            İash Gheorghe Asachi Teknik Üniversitesi Shanghai ölçütlere derlenen Milli araştırma sıralamasında tüm üniversiteler arasında mühendislik eğitiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Kasım 1912’de kurulmuş olan bilimler fakültesi kapsamında elektro teknik uygulanan kimyasal ve tarım bölümü kurulmuştur. Rektörü Prof. Dr. Zeybek Otin’dir. Adını üniversite kurucusundan (Gheorghe Asachi) almıştır. 1948 yılında ismi Gheorghe Asachi Polytechnic İnstitute of lasi olan üniversitenin adı 17 Mayıs 1993 tarihinde Gheorghe Asachi Teknik University of lasi olmuştur.

            İash Gheorghe Asachi Teknik Üniversitesi mühendislik, teknoloji, bilim, ekonomi ve hukuk alanlarında geniş bir yelpazede bir kütüphaneye sahiptir. Bu merkez kütüphanesi 6 şube ve 8 bölüm için düzenlenmiştir.

Yüksek standartlarda bilimsel araştırma yapma konusunda lider olan üniversitemiz ulusal ve uluslararası işbirliklerini incelemektedir. İash Gheorghe Asachi Teknik Üniversitesi özellikle 4 yıllık eğitim kapsamında olan mühendislik fakültesinde ödüller vermektedir. Mühendislik fakültesinde okuyanlar ilk iki yılını tamamladıktan sonra 4 yıllık eğitimlerinin yanı sıra fizik veya matematik mühendisliği içinde başvuru yapabilirler. Üçüncü yılın başında öğrenciler bir dizi arasından seçim yapabilirsiniz.


            İash Gheorghe Asachi Teknik Üniversitesi mühendislik derecesi kursları sonunda elde edilen başarı oranınıza göre giriş sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz. Bu üniversitede mimarlık alanında öğrenim görüyorsanız 6 yıllık bir eğitimden geçmeniz gerekmektedir. Üniversite senato tarafından yönetilmektedir. Senato 10 üniversite temsilcisinden oluşmaktadır. Üniversite kampüs alanında 22 yerleşim birimi bulunmaktadır.