Romanya Eğitim Sistemi

http://www.evolllution.com/wp-content/uploads/2012/12/meeting-.shock-.jpg
            Avrupa Birliğine tam olarak katılması ile beraber Romanya son zamanlarda ekonomik ve siyasi bakımdan gözde olmaya başlamıştır. Özellikle şehrin güvenli olması ve yaşam şartlarının çok uygun olması yabancı öğrencilerinde ülkeye büyük bir ilgi göstermesini sağlamıştır. Eğlence mekânlarının fazlalılığı ve ucuzluğu da dikkat çekmektedir.  Özellikle son yıllarda Romanya üniversitelerini tercih eden öğrencilerin sayısında büyük bir artış olmuştur. Romanya’da öğrenci yurtları, kiralık evler, ulaşım ve gıdanın ucuz olması öğrencilerin küçük meblağlarla güzel bir eğitim dönemi geçirmesini sağlamıştır.
http://whatsthebigdata.files.wordpress.com/2012/06/education_online.jpg
            Romanya Üniversitelerinde eğitim dili genellikle Romence ve İngilizcedir. Bununla birlikte Fransızca ve Almanca dillerinde de eğitim veren bölümler bulunmaktadır. Özellikle ülkemizdeki öğrencilerin Romanya’yı tercihindeki en önemli sebep lisans yerleştirme sınavına girmeye gerek olmamasıdır. Birçok üniversite kendi yeterlilik sınavına göre öğrencilerin başvuruşlarını kabul etmektedir. Ayrıca YÖK tarafından üniversitelere denklik diploması da verilmektedir. Çok sayıda üniversiteyi bünyesinde barındıran Romanya’da üniversiteler İşletme, ekonomi, teknik üniversite gibi özelliklerine göre ayrılmıştır. Ülkede bulunan üniversitelerden bazıları Timişoara Vest Üniversitesi, Timişoara Victor Babeş Tıp, Eczacılık ve Dişçilik Üniversitesi, Iaşi Alexandru Ioan Üniversitesi, Bükreş Politeknik Üniversitesi, Bacau Vâsile Alecsandri Üniversitesi sayılabilir.
http://www.cpre.org/sites/all/themes/cpre/images/home_slide_1.png
             Lisanstan doktoraya kadar her düzeyde eğitim alabilirsiniz. Romanya’da okurken isterseniz öğrenci yurtlarında kalırsınız isterseniz de arkadaşlarınız ile beraber bir eve çıkarsınız. Romanya’da eğitime başlamak ve gerekli evrakları tamamlamak için yurtdışı danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
http://2.bp.blogspot.com/-E1s6kczFbgA/UAQWZi1coyI/AAAAAAAAAYM/o8KJcVR9gD0/s1600/Book+stack.jpg