Cluj-Napoca Teknik Üniversitesi

Cluj-Napoca Teknik Üniversitesi Cluj Napoca şehrinin 2. büyük üniversitesidir. 1948 yılında kurulmuş olan bu üniversite sekiz farklı fakülteye sahiptir. Üniversite bünyesinde 12000 öğrenci bulunmaktadır. Bu üniversite özellikle mühendislik dallarında kaliteli eğitim olanakları sunmaktadır; bunun yanı sıra üniversitemiz iletişim, bilgisayar bilimleri ve mimarlık alanlarında eğitim alabilmenize olanak tanınmaktadır. Cluj-Napoca Teknik Üniversitesi olarak İngilizce ve Romanca dillerinde eğitim vermektedir.

İngilizce ve Romanca okunan bölümler için farklı harç miktarları ödemeniz gerekmektedir. İngilizce bölümler kapsamında yer alan Elektronik mühendisliği ve İnşaat mühendisliği alanında okumak isteyenler 2700 Euro ödeme yapılırken; Romanca bölümler kapsamında yer alan Mimarcılık ve şehircilik fakültesi 3200 Euro ödeme yapmanız gerekmektedir. Romanca bölümler arasında yer alan Bilgisayar mühendisliği, Mühendislik ve çevre malzemesi fakültesi, makine inşaat fakültesi, inşaat mühendisliği fakültesi, elektrik mühendisliği fakültesi ve elektronik, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri fakültesi için 2700 Euro’luk bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

Cluj-Napoca Teknik Üniversitesine üniversite üyeleri tarafından seçilmiş bir senato başkanlık etmektedir. Bu senato öğretim elemanlarını ve öğrencileri temsil etmektedir. Ekim 2009 itibari ile üniversite de 67 üye bulunmaktadır (daimi bürosu da dâhili olmak üzere). Üniversitenin ana kampüsü Kaloşvar şehir merkezinde yer almaktadır. Üniversite binaları şehir genelinde yer almaktadır. Üniversitenin ayrıca 2 öğrenci konut alanı bulunmaktadır. Üniversite de eğitim gören öğrenciler çalışmaları ne kadar uzun sürerse ona göre verdikleri tez ve akademik çalışmalar doğrultusunda özel uzmanlık belgesi almaya hak kazanmaktadır.