Romanya Ulaşım

Romanya’ya seyahat etmek isteyenler için Türk Hava Yolları’nın İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerinden Bükreş’e olan uçuş tarifelerini kullanabilirsiniz. Tek kişinin gidiş-dönüş ortalama maliyeti 210 Euro olan uçuşlar, Tarom Romen Havayolu şirketiyle Bükreş’e gitmek istediğinizde yaklaşık 150 Euro civarına denk geliyor. İstanbul’dan yapılacak Bükreş uçuşlarında, alternatif bir havayolu şirketi olan Maley Havayolları’nın fiyatı ise 202 Euro civarında.

 Havayolu şirketleriyle gitmek isteyenlerin uçak biletlerinin iptal ve erteleme şartlarını dikkatli okumalarında fayda var, çoğu şirket iptal durumlarında bilet ücretlerini ödemediğinden akılda tutmakta fayda var.

Romanya’ya otobüsle gitmek isteyenler ise, İstanbul Esenler Otogarı ya da Aksaray’da bulunan otogardan hareket eden otobüslere binerek, 40 Euro civarında bir ücret karşılığında Bükreş’e varabilirler. Romanya’ya giderken Bulgaristan üzerinden geçileceği için, ayrıca Bulgaristan vizesi ya da transit vize alınması gerekiyor.


Yine İstanbul’dan Romanya’ya seferler düzenleyen pek çok otobüs firmasının her gün düzenli kaldırdığı seferlerle, Bükreş, Buzau, Focşani, Bacau, Timisoara gibi şehirlerine 40 ila 65 Euro arasında değişen fiyatlarla gidebilirsiniz.

Romanya’ya tren yolculuğu yapmak isteyenler TCDD’nin her gün 22.00 Bosfor Ekspresi’ni tercih edebilirler. Yataklı vagonlarda yapılacak seyahatler için yaklaşık olarak 60 ila 80 Euro civarında. 17 saat civarında süren yolculukta her varış noktasında 30 dakikalık molalar var. Tren güzergâhı şu şekilde: İstanbul, Kapıkule, Uzunköprü, Pythion, Svilengrad, Dmitrovgrad, Plovdiv, Sofya, Niş, Belgrat, Russe ve Bükreş.