Bacau Vâsile Alecsandri Üniversitesi


            Bacau Vâsile Alecsandri Üniversitesi Romanya Bacau içinde bulunan bir üniversitedir. 1990 yılında kurulmuş olan bu üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora yüksek öğretimi verilmektedir. Bu üniversitede mühendislik, beden eğitimi ve spor eğitim fakülteleri bulunmaktadır. Üniversite de Romanca konuşulmaktadır.

Yükseköğretim gören öğrencilere finansal geleceklerini güvence altına alabilmeleri amacıyla sigorta yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Üniversitede (hırsızlık, suç ve hastalık) eğitim gördükleri sürece öğrenciler için riskli olan durumlar bulunmaktadır. Var olan bu riskleri en aza indirgemek amacıyla sigorta poliçesi sözleşmesi tavsiye edilmektedir.

            Bacau Vâsile Alecsandri Üniversitesinde eğitim görmek amacıyla Türkiye’den gelenler sağlık sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Vize ve oturma izni işlemlerinizde sigorta planınızın bulunması gerekmektedir. Bu üniversite Avrupa üniversite kayıtlarında ABD standartlarına uygun bir üniversite konumundadır. Üniversitenin gelirlerini karşılamak birçok yabancı öğrenci açısından zordur. Birçok ülkede belirli koşullar altında yabancı öğrenciler için eğitim görme imkânı oluşturabilmek amacıyla kısmi veya tam burs imkânı tanımaktadır. Öğrenciler Erasmus programı ile yurtdışında dil yüksek eğitim programlarına katılmaktadırlar (bütün harcamaları Erasmus programı karşılamaktadır.

            Bacau Vâsile Alecsandri Üniversitesinde okumanın avantajları saymakla bitmez. Bu üniversite de okurken aynı zamanda çeşitli iş kollarında çalışma imkânınızda bulunmaktadır. Lojistik, posta hizmetleri, çocuk bakımı, tarım, hasat gibi alanlarda üniversite çeşitli şirketlerle anlaşarak iş bulabilmenize yardımcı olmaktadır. Gazete ve online olanaklardan da yararlanarak iş bulabilir kendi giderlerinizi kendiniz karşılayabilirsiniz.