Romanya Futbol Ligi ve Takımları

FC Bra?ov logosu

Romanya, tarihi, turistik alanları olduğu kadar, futboluyla da dünyada önemli bir yere sahiptir. Dünyada ünlü birçok takıma sahip olan Romanya’nın çok sayıda futbolcusu dünyanın birçok ülkesinde spor hayatlarını sürdürmektedir.

FC Dinamo Bükreş logosu

Romanya’nın 1909 yılında kurulan ve en üst seviyede bulunan futbol ligi Liga1’dir. 1909 ile 1910 yılları arasında ilk sezonunu geçiren Liga 1’deki maçlar 1932 yılına dek play-off şeklinde yapılmıştır. 20062007 sezonuna dek Liga 1 olarak anılan futbol ligi, bu tarihlerden sonra 18 takımdan oluşan Divizia A ismiyle anılmaya başlanmıştır. Daha sonra ismin telif hakkıyla ilgili yaşanılan sorun nedeniyle yeniden Liga 1 olarak değiştirilmiştir.

FC Steaua Bükreş logosu

Popescu, Hagi, Petrescu gibi dünyaca tanınan futbolcular yetiştiren Romanya futbolu, 1994 yılında oynanan Dünya Kupası’nda Arjantin’i elemiş ve adını çeyrek finale yazdırmıştır. En büyük futbol kulüpleri arasında elbette ki Romanya’nın profesyonel futbol kulübü olan Steaua Bükreş gelmektedir. Avrupa’daki uluslararası turnuvalarda gösterdiği büyük başarılar ve Lig içindeki 24 şampiyonluk tarihi oldukça önemlidir. Bir diğer önemli takım olan Dinamo Bükreş ise Romanya Ligi’nde 18 şampiyonluğa imza atmış, 13 Romanya Kupası ve 2 de Süper Kupa’yı evine götürmüştür.

Avrupa Kupaları’nda yarı finale yükselen ilk takımdır. Diğer önemli futbol takımları ise: Rapid Bükreş, Dacia Mioveni, Ceahlaul Piatra Neamt, CFR Cluj, Farul Constanta, Gloria Bistrita, Otelul Galati, Pandurii Targu Jiu, Politehnica Iasi, Politehnica Stiinta Timisoara, Unirea Voluntari Urziceni, Universitatea Craiova, Arad ve Vaslui’dir.

FC Oţelul Galaţi logosu