Bükreş Carol Davila Tıp ve Eczacılık Üniversitesi


            Doktor Carol Davilla tarafından 1857 yılında Bükreş’te kurulan Tıp ve eczacılık okulu olarak kurulmuştur.  Romanya’da sağlık alanında kurulmuş olan en modern ve ilk kurumdur. 1869 yılında Bükreş Üniversitesi’ne bağlanan okul 1948 yılında ise Bükreş Carol Davila Tıp ve Eczacılık Üniversitesi olarak eğitime devam etmiştir. Carol Davila Tıp ve Eczacılık üniversitesinde her yıl 5000 öğrenci ve 1700 akademisyen ile eğitim- öğretime devam edilmektedir. Romanya’nın sağlık alanında mekân ve çalışan bakımından en büyük kurumlarından biridir.            Üniversitede eğitim dili olarak Romence ve İngilizce kullanılmaktadır. Ortalama bir İngilizce alt yapısı ile kolayca dilinizi ilerletebilirsiniz. Carol Davila Tıp ve Eczacılık Üniversitesi’nde okuyabilmek için ülkemizdeki sınavlara girmeniz gerekmemektedir. Üniversitenim kendi özel sınavlarında başarılı olmak yeterli olmaktadır. Tıp Fakültesinde Romence ve İngilizce eğitim seçeneğiniz bulunmaktadır. Dil sınavında başarılı olanlar hazırlık okumak durumunda kalmamaktadırlar. Tıp dışındaki bölümlerde Romence tek dil seçeneği olmaktadır. Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği 6 yıllık, Eczacılık ise 5 yıllık bir programdır.

             Tıp Eğitimi ilk iki yıl okulda daha sonra hastanede uygulamalı olarak devam etmektedir. Carol Davila Tıp ve Eczacılık Üniversitesine YÖK tarafından denklik verilmektedir.
Üniversitenin başlama ve bitiş tarihleri ülkemizdeki üniversitelerle paralellik göstermektedir. Dünyanın birçok ülkesinden öğrenciye kapılarını aralayan Carol Davila Üniversitesinin öğrenim harçları çok yüksek değildir ve şehirdeki yaşam şartları ülkemiz ile benzerdir.

İngilizce Bölümler:

Tıp
Romence Bölümler:

Eczacılık
Dişçilik
Fizik tedavi