Bükreş İon Mincu Mimarlık Üniversitesi


"İyon Mincu" Mimarlık ve Şehircilik Planlaması Üniversitesi alanında en eski ve en önemli akademik kurumdur.  Yapı ve kültür ayarı ile bağlantılı olan temeli uzun bir geleneği sürdürmektedir. "İyon Mincu" Üniversitesi Ana Binası 18-20 Academiei Caddesi üzerinde Romanya’nın Bükreş şehrinde yer almaktadır.

Farklı yeterlilik gereksinimlerine yanıt veren Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde çeşitli eğitim programları sunmaktadır. Bükreş İyon Mincu Mimarlık ve Şehir Planlaması Üniversitesi, Mimarlık ve Şehircilik eğitim alanında uzmanlığıyla ün salmış ana kurumdur. Romanya Mimarlar Derneği tarafından 1892 yılında kurulmuştur. Romanya'da türünün en eski kurumudur.

Mimarlık Fakültesi, Şehircilik Fakültesi ve İç Mimarlık Fakültelerini bünyesinde bulunduran Bükreş İon Mincu Mimarlık Üniversitesi’nin 10 bölümü mevcuttur. 4 yıllık eğitim verilen üniversitede bünyesindeki kütüphane, restoran, yemekhane ve yurtların konforu öğrencileri memnun etmek için tasarlanmış en modern yapılardır.

Bükreş İon Mincu Mimarlık Ve şehir Planlaması Üniversitesi’nin Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 80’den fazla okul ile uluslararası ilişkileri vardır. Tempus programı ve daha sonra Erasmus programı ile Avrupa’daki 50'den fazla okul ile arasında öğrenci ve öğretmen değişim programını kolaylaştırmıştır. Eğitim-öğretim yılına 1 Ekim’de başlar ve Ekim-Temmuz ayları boyunca sürer. Her dönem sonunda bir değerlendirme oturumu vardır. Noel tatili, Şubat ve Paskalya tatili arasında bir hafta tatil olmak üzere üç tatili vardır.