Romanya Para Birimi ve Ekmek, Süt, et vs.fiyatları

            Her ülkenin para birimi bulunmaktadır. Romanya’da yaşayan Rumenlerin para birimi de Leu (100 Bani) olarak bilinmektedir. 1 Temmuz 2005 yılında Romen para birimi Lei’den dört tane sıfır atılmış ve para yeniden şekillenmiştir. Yeni para birimine geçiş gerçekleşmiştir. Eski Lei 1 Ocak 2007 tarihine kadar yürürlükte kalmıştır. AB hükümeti Romanya’da Euro’ya geçişin zaman alacağını belirtmektedir. Devlet büyüklerinin tahminlerine göre 2011- 2012 yılları arasında Romanya’da Euro kullanılmaya başlayacaktır.

            İnternette araştırma yaptığınız zaman Romanya’da bir ekmek fiyatının 0,17 gold olduğuna tanık olacaksınız. Çünkü buğday fiyatları Romanya’da çok uygun olarak belirlenmiştir. Romanya’da buğday (q5 buğday) 0,0358 gold olarak belirlenen buğday fiyatından elde edilen ekmek fiyatı doğal olarak uygun fiyata mal edilmektedir. Ekonomik olarak fiyat listeleri araştırıldığı zaman internet arama motorunda fiyat araştırması yapıldığı zaman adet olarak herhangi bir fiyat bilgisi verilmemektedir.


İnternette süt fiyatları ile ilgili bir araştırma yapıldığı zaman çiğ süt ve paket süt fiyatları arasında farklılık bulunmaktadır. AB ülkelerindeki marketlerdeki paket süt fiyatları çiğ süt fiyatlarının genelde 1,5 katı olurken; Türkiye’de bu oran 3 katına çıkabilmektedir. AB ülkelerinde son bir yılda süt fiyatları ortalama olarak 20,2- 38,6 Avro/ 100 kg arasında değişkenlik gösterirken Türkiye’de bu değer 22,2- 30,4 Avro/ 100 kg olarak belirlenmiştir.