Romanya Bayrağının Anlamı

Resmi adıyla Romanya Cumhuriyeti’nin bayrağı ilk olarak 1877 yılında kullanılmaya başlanmış ve daha sonra bir takım değişikliklere uğramıştır. Günümüzde ise, 27 Aralık 1989 yılında resmi olarak kabul edilen Romanya Cumhuriyeti’nin bayrağı, dikey yerleşimli ve 3 eşit renkten oluşur. Ortasında sarı şerit, solunda mavi ve sağında da kırmızı renkli şeritler olan bayrağın gönderden başlayarak gelen çizgileri kalın ve birbirine eşit çizgiler halindedir.. Bayrağın oranı 2,3’tür. 1859’da birleşerek Romanya’yı oluşturan iki beylik olan Moldova ve Walachia’nın temsil eden renkler bayrağın özellikleri arasındadır. Moldova ve Walachia’nın armalarında aynı renkler bulunmaktadır.

Fransız bayrağından etkilenerek tasarlanan Romanya Bayrağı, daha sonra bugünkü tasarımına 1867 yılında kavuşmuştur. 9 Mayıs 1877 yılında Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Romanya, bir yıl sonra ulusal bayrağını kullanmaya başladı. 1867 ile 1989 yılları arasındaki bayrakta Romanya’nın arması da yer alıyordu. Üzerinde arma olan bayrak, Nikolay Çavuşesku’nun devrilmesi sonucu yenisiyle değiştirilmiştir.

Romanya bayrağı gibi, dünyada dikine çizgili bayrak kullanan üç ülke daha bulunmaktadır. Diğer ülkeler, Moldova, Çad ve Andorra‘dır. Bunlar arasında Çad bayrağı, Romanya bayrağıyla büyük benzerlik göstermektedir. Bu iki bayrağın da birbirine benzer olmasının en büyük sebebi, her iki ülkenin de Fransa’nın bayrağından etkilenmesi olduğunu söyleyebiliriz.


Romanya bayrağından ayırt edilemeyecek kadar benzerliği olan Çad bayrağındaki renklerin anlamları ise şöyle: mavi renk gökyüzünü ve umudu, sarı çöl ve güneşi simgeler. Kırmızı renk ise fedakârlığı sembolize etmektedir.