Romanya Hava Durumu ve Şehirleri Hava Durumu

Romanya genel olarak orta nemli bir iklime sahiptir. Tipik bir kara iklimi olan nemli iklim özellikleri, Romanya’nın şehirlerinde ve bölgelerinde farklılıklar gösterir. Bu farklılık mevsimlere göre de değişmektedir. Sıcak ve kurak geçen yaz aylarına inat, kış ayları son derece karlı ve soğuk geçer.

Sonbahar mevsimi genellikle uzun süren Romanya’da kışları kayak yapan öğrenciler, ilkbahar is çok kısa sürdüğü için yazı beklerler. Bahar ayları çok yağış alır ve sellere neden olabilir. Ocak ayında ortalama olarak -3 derece civarında olan hava sıcaklığı, haziran ayının gelmesiyle beraber artar ve 23 derecelere kadar çıkar. Zaman zaman kuraklık görülen yaz aylarında yağış miktarı azalmaktadır. Yazın gelmesiyle beraber sahil kenarlarına, pikniklere gitmek öğrenciler için büyük bir keyiftir.

 

Romanya’nın hemen hemen her ili yağış alır. Ülke genelindeki yağış oranlarına baktığımızda, dağlık kesimler ve doğu bölgelerindeki yağış miktarı diğer yerlere göre biraz daha fazladır diyebiliriz. Dağlık kesimlerde yıllık yağış ortalaması 1270 mm’dir. Romanya genelinde ise yağış oranı 715 mm’dir.

Romanya’nın iklimi ve hava koşulları hemen hemen ülkenin her yerinde, yani bütün şehirlerinde aynıdır. Bu nedenle öğrenciler hangi şehirlerde olurlarsa olsunlar, ülke geneline hâkim hava koşullarının benzeri bir durumda olacaklardır. Büyük iklimsel farklılıkların görülmemesi de elbette öğrenciler için büyük avantaj. Hatta hava koşullarının aşırı uçlarda dolaşmıyor olması da bir başka avantajlı durum denilebilir.