Romanya resmi tatil günleri

Romanya’nın resmi tatil günleri oldukça az sayıdadır. Bunlar: 1 Aralık Romanya Ulusal Günü: Alba Lulia şehrinde yapılan anlaşma neticesinde Romanya ve Transilvanya bölgesinin birleme yıldönümü olan 1 Aralık 1918 tarihi, geleneksel olarak her sene 1 Aralık gününde görkemli şekilde kutlanır. Başkent Bükreş’teki göz kamaştıran kutlamalarla tüm şehir bayraklarla donatılır ve Başbakanlık binası olan Victoria Sarayı halk ziyaretine açılır.

Noel Bayramı (Yeni Yıl) 25 – 26 Aralık: Halkın çoğunluğunun Ortodoks olması ve diğer kesimlerin de Katolik ve Protestanlar’dan oluşması, Romanya’nın Noel’i resmi bayram olarak kutlamalarına neden olmaktadır.
Her sene 25 Aralık günü İsa’nın Doğumu’nun kutlandığı Noel Bayramı bir Hıristiyan Bayramı’dır. Aynı zamanda, Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş ya da Milat Yortusu olarak da anılmaktadır. 24 Aralık gecesi başlayan kutlamalar, 26 Aralık gecesine kadar sürer. Çeşitli eğlence, konser ve kutlamaların olduğu Noel’de her yer Noel ağaçlarıyla süslenir.

1 Mayıs İşçi Bayramı: 1856’da Avustralya’nın Melbourne şehrindeki işçilerin yürüyüşüyle başlayan ve 1 Mayıs 1886’da Amerika’daki çok sayıda işçinin iş bırakma eylemi yaparak, tarihi bir yürüyüş ve eylemler dizisine imza atmalarıyla gelişen ve 1889’da tüm dünyada 1 Mayıs’ın uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmasına karar verildi. 1 Mayıs İşçi Bayramı, Romanya’da da kutlanmakta ve resmi tatil günleri içinde yer almaktadır.

1 Ocak Yeni Yıl Tatili: Birkaç ülke dışında neredeyse tüm dünyada resmi tatil ilan edilen yeni yıl başlangıcı olan 1 Ocak, Romanya’da da resmi tatil günleri arasındadır.